6 grudnia 2012

Zwycięstwo i porażka The Blues

FC Nordsjaelland 0 - Chelsea FC 4 (02-10-12) Champions League

Chelsea odrobiła swoje zadanie wysoko pokonując FC Nordsjaelland 6:1, niestety wydarzenia w Doniecku (i poprzednie wyniki londyńczyków) sprawiają, że mimo zwycięstwa 'The Blues' żegnają się z Liga Mistrzów. Po raz pierwszy w historii obrońca tytułu odpada już w fazie grupowej.
Londyńczycy od pierwszych minut zaatakowali bramkę rywala chcąc jak najszybciej przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. Już po dwóch minutach mieliśmy dwa rzuty rożne. W ósmej minucie spotkania dośrodkowanie Cole'a do Mosesa zakończyło się strzałem Nigeryjczyka, ale to uderzenie w obronił Hansen. W 9 minucie Duńczycy zmuszeni byli do zmiany: kontuzjowanego Ivana Runje zastąpił Mikkel Beckmann. Przewaga Chelsea była przygniatająca - gospodarze praktycznie nie schodzili z połowy rywala, jednak strzały Fernando Torresa, Davida Luiza czy Juana Maty wyłapywał świetnie dysponowany Jesper Hansen. Pierwszy raz piłkę w siatce lobem umieścił Fernando Torres, ale sędzia słusznie odgwizdał pozycję spaloną. Hiszpana. Na szczęście nie była to ostatnia okazja aby podziwiać gola w tym meczu. W 27. minucie golkipera gości próbował po raz kolejny pokonać Moses, ale znowu duński bramkarz zachował czujność. W odpowiedzi strzał Lorentzena minął bramkę Cecha. W 28. minucie arbiter odgwizdał "jedenastkę" dla przyjezdnych za zagranie ręką w polu karnym Gary'ego Cahilla - sytaucja okazała się kontrowersyjna, bo wiem Anglik dotknął piłki przed polem karnym! Na szczęście Cech wyczuł  intencje strzelającego Stokholma i obronił jego uderzenie. W 35. minucie sędzia odgwizdał drugi w tym meczu rzut karny za zagranie ręką jednego z obrońców gości we własnym polu karnym, ale słaby strzał Edena Hazarda obronił Hansen. Aby napięcie nie opadło, w 38 minucie arbiter wskazał po raz trzeci na jedenasty metr. Tym razem szansę dla Chelsea wykorzystał David Luiz, pewnie umieszczając piłkę w siatce. W doliczonym czasie pierwszej połowy wynik podwyższył Torres. Moses podał do Hiszpana, którego pierwsze uderzenie obronił Hansen, ale wobec dobitki okazał się już bezradny.
Druga część gry rozpoczęła się wyśmienicie dla przyjezdnych, bowiem pierwsza akcja przyniosła im bramkę kontaktową. Zdobył ją Joshua John przenosząc piłkę nad Cechem. Już w 50. minucie po rzucie wolnym egzekwowanym przez Juana Matę najwyżej do piłki wyskoczył Cahill i świetnym strzałem głową podwyższył prowadzenie Chelsea. Gospodarze nie rezygnowali i choć próby Mosesa i Maty nie zakończyły się powodzeniem , to w 56. minucie po ładnej akcji i dograniu w pole karne obrońców i bramkarza ubiegł Torres, dając Chelsea prowadzenie na 4:1. W 63. minucie na bramkę gości popędził Juan Mata: co prawda jego pierwsze uderzenie zostało zablokowane, ale dobitka trafiła już do siatki rozbitych Duńczyków.
Osiem minut później The Blues strzelili szóstą bramkę w tym spotkaniu, która była dziełem wprowadzonego na boisko chwilę wcześniej Oscara. Asystą przy tym trafieniu popisał się Mata. Chelsea mogła jeszcze bardziej podwyższyć wynik jednak dobrze spisywał się Hansen, który obronił strzały Ivanovica, Luiza, Oscara, Mosesa i Torresa.
Ostatecznie wysokie zwycięstwo nic Chelsea nie dało, bowiem w wyjazdowym spotkaniu z Szachtarem Donieck triumfował Juventus Turyn. Co ciekawe jedyna bramka w tamtym meczu została zdobyta z pozycji spalonej. Tym samym obrońcy Ligi Mistrzów na wiosnę wystąpią tylko w rozgrywkach Ligi Europy.

Chelsea: Cech; Ivanovic, David Luiz, Cahill, Cole (Bertrand 59); Romeu, Ramires (Oscar 64); Hazard, Mata (Ferreira 73), Moses; Torres
Bramki: David Luiz (pen) 37, Torres 45+1, 55, Cahill 50, Mata 62, Oscar 70
Kartki: David Luiz

Nordsjaelland: Hansen; Ticinovic (Issah 64), Parkhurst, Runje (Beckmann 9), Mtiliga; Stockholm, Adu, Christiansen (Kildentoft 60); Gundelach, Lorentzen, John
Bramki: John 46
Kartki: Parkhurst,Mtiliga