29 października 2012

Chelsea 2:3 Man Utd || kontrowersyjny mecz, Torres z czerwoną kartką

Chelsea Londyn przegrywa na Stamford Bridge z Manchesterem United 2:3. Fatalne sędziowanie sędziego, mecz pełen emocji, jednak frustracja i tak jest ogromna. Już w drugiej minucie na bramkę uderzał Oscar, ale Ferdinand dobrze blokował Brazylijczyka i akcja spaliła na panewce. 4 minuta to prowadzenie United, po strzale van Persiego, który otrzymał piłkę od Rooneya. Ta po drodze odbiła się od słupka, trafiła w Luiza i wpadła do siatki. 8 minut później Manchester prowadził 2:0. Van Persie otrzymał kapitalne podanie od Valencii i pewnym strzałem prawą nogą pokonał Cecha. W 25 minucie kapitalnie z rzutu wolnego uderzał Luiz, ale De Gea odbił piłkę nogami. W 35 minucie Evans o mało nie zdobył samobójczej bramki, ale po dośrodkowaniu Mikela i 'strzale' Irlandczyka, piłka odbiła się od słupka i był tylko rożny dla The Blues. Chwilę potem kapitalnie uderzał Cahil, ale De Gea w sobie tylko znany sposób odbił piłkę ręką. W 42 minucie De Gea znów zaskoczył wszystkich na Stamford Bridge, wręcz fenomenalnie broniąc strzał głową Torresa. Chwilę potem był jednak bezradny, bo strzał Maty z rzutu wolnego wpadł tuż obok słupka. Tuż przed przerwą Torres kapitalnie wykorzystał błąd w wybiciu piłki przez De Geę i podał do Maty, który próbował strzelić między nogami swojego rodaka, ale ten wybił piłkę.
Zaraz po przerwie Valencia trafił piłką w rękę Luiza, jednak arbiter słusznie uznał, że odległość między ręką Brazylijczyka a piłką była zbyt mała, więc niemożliwym byłoby szybkie odsunięcie jej. 54 minuta to wyrównanie stanu meczu. Dośrodkowanie Hazarda, przejęcie Maty, podanie do Torresa, piłka wybita przez Ferdinanda, ale wprost pod nogi Oscara - ten centruje wprost na głowę Ramiresa, który zdobywa piękną bramkę. Minutę później Hazard kapitalnie uderzał w krótki róg, ale De Gea ponownie nogami zażegnał niebezpieczeństwo. W 62 minucie czerwoną kartkę słusznie ujrzał Ivanović, który faulował wychodzącego na czystą pozycję Younga. Strzał Rooney'a poszybował pół metra nad poprzeczką. Po 7 minutach czerwień ujrzał także Torres, który... był faulowany, ale arbiter z sobie tylko znanego powodu uznał, że Hiszpan symuluje i odesłał go do szatni. W 69. minucie Chelsea musiała radzić sobie w dziewiątkę. 3 minuty później Rooney taktycznie sfaulował Ramiresa, co kwalifikowało się na żółtą kartę, która w konsekwencji oznaczałaby wykluczenie Anglika z gry, ale Mark Clattenburg po raz kolejny zdawał się nie widzieć sensu, aby utrudniać zadanie Manchesterowi. W 75 minucie United zdobyli gola ze spalonego, (Hernandez znajdował się za Cechem najbliżej bramki), ale bramka została uznana przez sędziego. Chwilę wcześniej Cech odbił strzał van Persiego i parę sekund później wybił piłkę zmierzającą do bramki. Arbiter doliczył aż 5 minut, ale Chelsea nie udało się zdobyć gola i po fatalnych decyzjach sędziego i emocjonującym meczu Manchester przerywa trwający 10 lat brak zwycięstw na Stamford Bridge.

Chelsea: Cech; Ivanovic, Cahill, David Luiz, Cole; Ramires, Mikel; Mata (Bertrand 71), Oscar (Azpilicueta 65), Hazard (Sturridge 81); Torres
Bramki: Mata 43, Ramires 52
Żółte: Torres 45, Mikel 75
Czerwone: Ivanovic 62, Torres 68

Manchester United: De Gea; Rafael, Ferdinand, Evans, Evra; Valencia, Carrick, Cleverley (Hernandez 64), Young; Rooney (Giggs 73); Van Persie
Bramki: David Luiz (strzał samobójczy) 3, Van Persie 11, Hernandez 74
Żółte: Rooney 43, Valencia 90+1

Chelsea złożyła również skargę na sędziego Marka Clattenburga za słownictwo jakiego dopuścił się podczas meczu z Manchesterem United. Podobno arbiter miał używać rasistowskich wyrażeń skierowanych do Johna Obiego Mikela. Nazwał również Juana Matę "cipą". Na pretensje piłkarzy niezadowolonych z jego sędziowania odpowiadał: "ja tu rządzę, skurwysyny".  Ponadto jak wiadomo, popełnił kilka błędów, m.in. niesłusznie wyrzucił z boiska dwóch graczy Chelsea i uznał Manchesterowi gola ze spalonego. The Football Association odebrała Clattenburgowi prawa do sędziowania na meczach najbliższej kolejki Premier League.

Oceny dziennikarzy SkySports

Chelsea: Cech – 6, Ivanovic – 6, Luiz – 6, Cahill – 6, Cole – 7, Obi – 6, Ramires – 8, Hazard – 8, Oscar – 7, Mata - 7, Torres – 7, Sturridge – 4, Azpilicueta – 5, Bertrand - 4

Manchester United: De Gea – 7, Da Silva -7, Ferdinand – 7, Evans – 6, Evra -7, Valencia – 8, Carrick – 7, Cleverley – 6, Young -7, Rooney – 7, Van Persie – 8, Giggs – 6, Hernandez -7